casinoguide.se logo

Melodifestivalen 2024 odds – Vem vinner finalen?

Du är här:CasinoGuide » Nyheter » Melodifestivalen 2024 odds – Vem vinner finalen?
Publicerad:8/3/2024
Uppdaterad:8/3/2024

Granskats av:

Monica Eliasson

Vi har nu klarat av de fem första Mello deltävlingarna, inklusive årets nyhet, förlängningen. Det betyder att vi också har sållat ut alla de 12 artister som ska tävla i Melodifestivalens Final. Vem vinner årets final 2024? Finns det några favoriter som fajtas om förstaplatsen? Vad säger oddsen? Vi går igenom allt du behöver veta inför lördagens Mellofinal!

vinnare pris melodifestivalen final 2024

Hitta casino och odds för årets final i Melodifestivalen

Melodifestivalen Final: När, var, hur?

  • När sänds finalen: Lördag 9 mars, kl 20.00
  • Var är finalen: Friends Arena, Stockholm
  • Hur röstar jag: I Melodifestivalen appen, samt genom att ringa
  • Hur kan jag följa tävlingen: Via SVT & SVTPlay

Missa inte heller vår Melodifestivalen sida - med info om alla deltävlingar, bidrag och hur du röstar.

Detta är finalens 12 Mello-bidrag

Vi kommer få se totalt 12 stycken låtar tävla under lördagen. Av dessa har 10 stycken gått direkt till final i de första fem deltävlingarna. De sista två, Jay Smith och Annika Wickihalder, tog sig vidare genom förlängningen i Löfbergs Arena. Som vanligt är det helt slumpat i vilken ordning artisterna startar under kvällen. Till exempel ser vi inte de största favoriterna förrän lite drygt halvvägs in i finalen.

👩‍🎤 Artist & Startnummer🎤 Kvällens bidrag
1. Maria SurWhen I’m Gone
2. Jay SmithBack to My Roots
3. Lisa AjaxAwful Liar
4. Smash Into PiecesHeroes Are Calling
5. Cazzi OpeiaGive My Heart a Break
6. Annika WickihalderLight
7. Marcus & Martinus 🥇Unforgettable
8. DotterIt's Not Easy to Write a Love Song
9. MedinaQue Sera
10. LIAMOODragon
11. JacqlineEffortless
12. Danny SaucedoHappy That You Found Me

Vem vinner Melodifestivalen 2024?

De norska guttarna Marcus & Martinus har länge varit stora favoriter till att vinna Mello 2024. Oddsen har varit riktigt låga för killarna genom i stort sett hela tävlingen och vi ser ingen direkt förändring nu. Däremot är det inte längre helt glasklart att det är flickfavoriterna som går hem med segern i år. Både Jaqline och den erfarna Danny Saucedo är också där och nosar på toppen. För dig som minns hur sifforna låg hos bettingbolagen när Loreen vann Mellon, var de dock jämförbara med hur oddsen ser ut för Marcus och Martinus idag. Mycket talar därmed för att det blir den norska duon som kommer representera Sverige i ESC senare i år. För dig som tror på en skräll från någon av de andra artisterna är dock oddsen riktigt fina.

👩‍🎤 Mello ArtistBetssonNordicBetBet365Betsafe
Marcus och Martinus 🥇1.221.221.201.22
Jaqline8.008.008.008.00
Danny Saucedo8.508.5011.008.50
LIAMOO16.0016.0019.0016.00
Maria Sur16.0016.0021.0016.00
Medina20.0020.0029.0020.00
Smash Into Pieces25.0025.0034.0025.00
Dotter25.0025.0051.0025.00
Annika Wickihalder40.0040.0067.0040.00
Cazzi Opeia100.00100.00151.00100.00
Jay Smith200.00200.00251.00200.00
Lisa Ajax200.00200.00251.00200.00

Vårt tips till vinnare av Mello 2024

Det går nästan inte att bortse från vad oddsen säger när det kommer till årets omgång av Mello. Inte med tanke på att de är så otroligt låga för Marcus och Martinus, med ett relativt stort gap ned till Jaqline och Danny Saucedo. Men med det sagt vill vi inte räkna ut någon artist på förhand. Danny Saucedo är en folkets favorit och han är otroligt erfaren i både Mello-sammanhang såväl som musikaliskt överlag. Detta är hans femte Melodifestival. Varje år Danny Saucedo deltagit har han gått raka spåret till final, men ännu har han ingen vinst i bagaget. Det borde göra honom taggad att verkligen leverera det där lilla extra på lördag.

Samtidigt kom Marcus och Martinus på en andraplats efter Loreen 2023. De kommer också vara otroligt taggade på en seger i år. Jaqline är andrafavorit till vinsten hos alla bettingbolag vi kollat. Jaqline gör också sin debut i tävlingen i år. Hur häftigt vore det inte att kliva in som debutant och ta hem hela Melodifestivalen?! Sannolikt kommer det dock vara Elverumskillarna Marcus och Martinus som tar hem segern i Melodifestivalen i år. Vill du ändå satsa på en liten skräll, så är Jaqline vårt bästa tips.

Bet365
Upp till 1.500 kr i spelkrediter samt100 gratisspel för nya kunder
Populär sportsbook Bra kundservice 24/7Spelautomater & Poker

Reklamlänk | 18+ | Välkomsterbjudanden gäller nya kunder | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se |  spelpaus.se |  Regler & Villkor gäller |  Endast 1:a insättningen. Min. insättning för spelkrediter är 50 kr. Utbetalningar exkluderar insatsen med spelkrediter. Villkor, tidsbegränsningar och exkluderingar tillämpas. Min. insättning för gratisspel är 500 kr. Max. pris, spelrestriktioner, tidsbegränsningar samt villkor tillämpas.

Betsafe Casino
Sport - Gratisspel om 100 kr+50 spins200 Free Spins på Sweet Bonanza
Erbjuder maxat spelutbud Allt inom Casino, Odds & Poker Action & spänning sedan 2006

Reklamlänk | 18+ | Välkomsterbjudanden gäller nya kunder | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se |  spelpaus.se |  Regler & Villkor gäller

NordicBet
Sport: Få 100 kr i gratisspel samt 50 spins på Sweet Bonanza200 free spins på Sweet Bonanza
Nya Sport-App!Välkomstbonus Svensk support 24/7

Reklamlänk | 18+ | Välkomsterbjudanden gäller nya kunder | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se |  spelpaus.se |  Regler & Villkor gäller

Caroline Fjellheim avatar

Caroline Fjellheim

[email protected]linkedIn Image
Caroline började sin skrivarkarriär hos Raketech 2019 och har sedan dess skrivit för bl.a. CasinoGuide.se. Hon har alltid älskat att läsa och skriva och är idag expert inom ämnet online casinon, men skriver även finansrelaterade artiklar. Caroline har även publicerat en egen novell! Hon är en mycket uppskattad skribent som regelbundet skriver artiklar, recensioner och slot-recensioner som publiceras på vår sida.

Läs skribentens senaste inlägg här

Spelarnas favoriter


Quick Casino
100% upp till 2500 kr i casinobonus0 Free Spins
Pay n PlaySwish

Reklamlänk | 18+ | Välkomsterbjudanden gäller nya kunder | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se |  spelpaus.se |  Regler & Villkor gäller

PlayOJO
0 kr Bonus100 spins utan omsättning på Book of Dead
Bonus utan omsättning Mer än 3000 spelSupport 24/7

Reklamlänk | 18+ | Välkomsterbjudanden gäller nya kunder | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se |  spelpaus.se |  Regler & Villkor gäller

Jalla Casino
0 kr Bonus200 cashspins på Sweet Bonanza
Trustly Sätt in och spelaNy mobilappExklusiva Jallaspel

Reklamlänk | 18+ | Välkomsterbjudanden gäller nya kunder | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se |  spelpaus.se |  Regler & Villkor gäller

GoGoCasino
0 kr BonusFå 150 Cash Free Spins på Book of Dead
Trustly Sätt in och spelaSmarta uttag

Reklamlänk | 18+ | Välkomsterbjudanden gäller nya kunder | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se |  spelpaus.se |  Regler & Villkor gäller |  Giltig för nya spelare vid första insättning på minst 100 kr. Omsätt 100 kr så får du gratisspins, giltiga i 60 dagar, ev. vinster är riktiga pengar. Gäller fr.o.m. 24.01.11.

Snabbare.com Casino
100% upp till 2000kr på slots/livecasino/sport0 free spins
Trustly Sätt in och spelaSport & Casino

Reklamlänk | 18+ | Välkomsterbjudanden gäller nya kunder | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se |  spelpaus.se |  Regler & Villkor gäller

Mr Vegas Casino
100% upp till 2000 kr11 free spins Pink Elephants 2
Massor av SlotsBra urval av tillverkareHar välkomstbonus

Reklamlänk | 18+ | Välkomsterbjudanden gäller nya kunder | Spela ansvarsfullt | stodlinjen.se |  spelpaus.se |  Regler & Villkor gäller

Senaste nyheterna


Casino Cosmopol Svenska spel
Detta kan vara slutet för Sveriges sista fysiska casino

Upptäck

Live CasinoVirtual Reality CasinoSpeltillverkareSajtkarta

Raketech Group

Soho Office The Strand

Fawwara Building

Triq l – lmsida

Gzira GZR1401

Malta

[email protected]
casinoguide.se logo

Casinoguide.se är en jämförelsesajt för casino online. Informationen på sajten är ämnad för underhållning och information. Länkar, banners och eventuella andra bilder som leder till casinon från sajten är annonser. Tredje part kan när som helst ändra eller avbryta bonusar/erbjudanden och CasinoGuide kan ej hållas ansvariga för felaktig information. Erbjudanden gäller enbart för spelare över 18 år, bosatta i Sverige. Välkomsterbjudanden gäller enbart för nya spelare. Vi rekommenderar enbart casinon med svensk licens. Var vänlig och följ länken till ”Regler & Villkor” för att få veta mer om oss och vår policy.


Stod linjen
Spela ansvarsfullt
Spel paus
CO2
Spel inspektionen
DMCA.com Protection Status
Find us on FacebookFind us on twitterFind us on tiktokFind us on instagramFind us on YoutubeFind us on Vimeo
Copyright © 2003 - 2024 casinoguide.se